Motywacja

  1. Edukacja informatyczna jest bodajże jedyną dziedziną, w której jesteśmy światową potęgą i to w towarzystwie najbardziej liczących się krajów świata: Rosja, Chiny, Polska, Japonia, USA, Ukraina, – to od lat czołowa szóstka w rankingu TopCoder (amerykański ranking najlepszych programistów świata).
  2. W pierwszej światowej piętnastce rankingu uczelni utrzymują się trzy polskie uniwersytety: Warszawski (2), Wrocławski (11), Jagielloński (14) (miejsca w rankingu w styczniu 2011; na 17 miejscu jest słynny amerykański MIT, a na 29 Stanford University). Amerykańskie uczelnie wkładają dużo pieniędzy i pracy organizacyjnej, żeby polepszyć swoje miejsca w tym prestiżowym rankingu.
  3. Długofalowy rozwój współczesnej cywilizacji opierać się będzie w znaczącym stopniu na zastosowaniach informatyki. Prognozy strategiczne wskazują na olbrzymie zapotrzebowanie światowej gospodarki na specjalistów w zakresie inżynierii oprogramowania. Polska ma odpowiedni potencjał intelektualny i edukacyjny, aby sprostał tym wyzwaniom i wykorzystać tą dziejową szansę.

Więcej: A. Kisielewicz, J. Surma, Matematyka nie tylko dla twardzieli, Rzeczpospolita, 21-05-2008

Cel bezpośredni: Utrzymanie tego sukcesu, utrwalenie marki Polski jako kraju kształcącego najlepszych na świecie informatyków.
Cel długofalowy: Przekucie sukcesu edukacyjnego w sukces gospodarczy Polska jako wiodący kraj outsourcingu zaawansowanych rozwiązań informatycznych w globalnym świecie XXI wieku.